niedziela, 19 stycznia 2020

Działalność Bractwa św. Piotra na świecie


Bractwo Kapłańskie św. Piotra (FSSP) jest największym zgromadzeniem na prawie papieskim używającym w liturgii wyłącznie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Stowarzyszenie powstało 31 lat temu. Dzieli się na okręgi i regiony.

Okręg francuskojęzyczny

Okręg istnieje od założenia Bractwa Św. Piotra w 1988 roku. Ks. Denis Coiffet (1952-2015), jeden z założycieli Bractwa, zorganizował kilka apostolatów jako pierwszy Przełożony Okręgowy. Okręg obsługuje obecnie 60 apostolatów we Francji i francuskojęzycznej części Belgii.

Praca Okręgu jest skupiona na dostarczaniu pełnej katolickiej formacji dla wiernych w miejscach, gdzie służy poprzez liturgię Mszy tradycyjnej, nabożeństwa i pielgrzymki, kształcenie osób dorosłych, katechezy z les Trois Blancheurs, harcerstwo katolickie, rekolekcje, publikacje i wsparcie rodzin w oparciu o grupy takie jak Domus Christiani. Okręg założył także i rozwinął szereg szkół, zarówno lokalnych jak i z internatem, odpowiadając na duże zapotrzebowanie na katolicką edukację od szkoły podstawowej po uniwersytet. Okręg francuski ma siedzibę główną w Bourges we Francji, a jego przełożonym jest ks. Benoît Paul-Joseph.

Strona Okręgu francuskiego: www.fssp.fr

Okręg niemieckojęzycznyOkręg istnieje od założenia Bractwa Św. Piotra w 1988 roku. Jego pierwszy dom był w Wigratzbad w Niemczech, dom macierzysty Bractwa, obecnie jest lokalizacją Seminarium Św. Piotra i dużym apostolatem. Okręg rozrósł się i obejmuje ponad 60 apostolatów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Wraz z obsługą lokalnych kapelanii, które zapewniają życie parafialne dla wiernych, praca Okręgu rozwinęła się znacznie w obszarze studiów akademickich, publikacji i stałej formacji księży, jak również formacji wiernych poprzez CKJ, obozy rodzinne w lecie i rekolekcje. Okręg niemieckojęzyczny ma siedzibę główną w Wigratzbad, Niemcy, a jego przełożonym jest ks. Bernhard Gerstle.

Strona Okręgu niemieckojęzycznego: www.petrusbruderschaft.de

Okręg Północnoamerykański

Okręg rozpoczął działalność w 1991 roku – zaledwie trzy lata po powstaniu Bractwa w Europie – mając jedynie dwóch księży w Dallas, a potem w Scranton. Ze względu na wielkie zapotrzebowanie na Bractwo w różnych diecezjach i dużą liczbę powołań w Północnej Ameryce, wkrótce w 1994 roku założono obecne seminarium Matki Bożej z Guadalupe, tymczasowo w Scranton, a później w jego stałej siedzibie w Lincoln w stanie Nebraska. Dzięki licznym zaproszeniom ze strony biskupów Północnej Ameryki, Okręg mógł się skupić na zapewnianiu pełnego życia parafialnego wiernym, mając ponad 50 parafii personalnych i innych apostolatów w więcej niż 40 diecezjach. Wraz z formacją wiernych poprzez tradycyjną Mszę i katechizację Okręg działa intensywnie na polu formacji innych księży, w szczególności poprzez nauczanie sprawowania Mszy tradycyjnej i doceniania reguł historycznych, liturgicznych i teologicznych, które ją kształtowały przez stulecia.

Okręg Północnoamerykański ma siedzibę główną w Scranton w stanie Pennsylvania, a jego przełożonym jest ks. Michael Stinson.

Misje

Nigeria

Bractwo Św. Piotra służy misji w Umuaka w Nigerii od 2001 roku, kiedy to zostało zaproszone do diecezji Orlu w stanie Imo. Biskup Gregory Ochiaga poprosił Bractwo o przybycie, budowę i obsługę diecezjalnego sanktuarium dedykowanego Matce Bożej Nieustającej Pomocy, Nne Enyemaka, i o zapoznanie wiernych w Nigerii z tradycyjną Mszą łacińską. Z tego miejsca księża Bractwa nie tylko obsługują parafię personalną udzielając sakramentów, prowadząc katechizację i formację, ale prowadzą także edukację szkolną, kształcenie rolnicze, letnie obozy dla dzieci i opiekę zdrowotną dla wielu osób w wiosce.

Strona misji w Nigerii: www.fsspnigeria.org

Kolumbia

Usytuowana w żyznych regionach górskich na zewnątrz Bogoty, Misja Bractwa w Anolaima rozpoczęła działalność w październiku 2006 roku. Biskup Girardot, Héctor López Hurtado, zaprosił Bractwo do posługi wiejskim obszarom, głównie w zakresie edukacji. W 2009 roku Bractwo Św. Piotra otworzyło w wiosce katolicką szkołę podstawową z 25 uczniami. Dzięki wielkiej hojności darczyńców i niestrudzonej pracy księży na misji, obecnie około 200 osób odnosi korzyści z tej edukacji kładącej nacisk na rolnictwo i hodowlę zwierząt, jak również dzięki Bractwu Św. Piotra z zakresu sztuki. Misja działa także niosąc pomoc i organizując miejscowych farmerów zgodnie ze społeczną doktryną Kościoła.

Strona misji w Kolumbii : www.fsspcolombia.com


Region Krzyża Południa


Bractwo wysłało księży do Australii po raz pierwszy w 2000 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Jego Eminencji Kardynała Pell’a. Region ma obecnie stałe apostolaty w Australii i w Nowej Zelandii. Służy także odpowiadając na prośby biskupów i wiernych w innych częściach Oceanii i Azji poprzez szkolenie księży, konferencje i rekolekcje dla wiernych. W Sydney w 2004 roku, Bractwo otworzyło Dom Ezechiela, który działa jako pierwszoroczne seminarium dla powołań z Oceanii i Azji.

Strona regionu Krzyża Południa: www.fssp.net


Inne domy


Bractwo Św. Piotra jest także obecne w innych krajach, które z powodów kulturowych, językowych i geograficznych są poza trzema obecnymi okręgami, a będą, miejmy nadzieję, podwaliną przyszłych okręgów. Wszystkie te domy podlegają obecnie bezpośrednio Domowi Generalnemu Bractwa.

W Wielkiej Brytanii trzy pierwsze domy Bractwa założono w Edinburgh, Reading i Warrington.

Bractwo jest obecne w Polsce od 2001, kiedy to rozpoczęło swój apostolat w Krakowie.

We Włoszech Bractwo ma dwa domy, które obsługują parafię Santissima Trinità dei Pellegrini w Rzymie i parafię S. Simon Piccolo w Wenecji, a także inne apostolaty w pobliskich miastach.

Bractwo jest obecne w Meksyku od 2008 roku, kiedy to zostało zaproszone przez Jego Eminencję kardynała Sandoval do Archidiecezji Guadalajara w celu założenia parafii. Później, w 2014 roku, otwarto również drugi dom przy Kaplicy Niepokalanego Poczęcia w Salto del Agua w stolicy Meksyku . Z tego miejsca księża posługują także innym apostolatom w Meksyku.

Żródło: https://www.fssp.org/en/our-ministry/
Tłumaczenie: Gabriela Grobelna
fotografia: Academia Christiana [CC BY]