piątek, 28 lipca 2017

Program wrześniowej pielgrzymki Ludu Summorum Pontificum do Rzymu - zaprasza kard. Burke


Ku naszej wielkiej radości chcielibyśmy Państwu przekazać pełen program wydarzeń, które uświetnią dziesiątą rocznicę ogłoszenia motu proprio Benedykta XVI. Wszystkie potrzebne szczegóły organizacyjne (zapisy, zakwaterowanie, itd.) znajdą Państwo na oficjalnej stronie pielgrzymki.

„Na zakończenie pielgrzymowania z Notre-Dame de Chrétienté (stowarzyszenie organizujące coroczną pielgrzymkę z Paryża do Chartres na Zesłanie Ducha Świętego, przyp. tłum.) zapraszam Was do wzięcia udziału w najbliższym spotkaniu pielgrzymów Summorum Pontificum: od 14 do 17 września 2017 w Rzymie. Będzie to kontynuacja tych świętych dni, tórych celem jest głębsze poznanie Zbawiciela i Jego miłości poprzez wyjście na spotkanie z Nim w Świętej Liturgii, a nade wszystko w Świętej Ofierze Mszy.”
Kardynał Burke, Chartres, poniedziałek Zesłania Ducha Świętego, 2017

I – PROGRAM RAMOWY


Czwartek, 14 września
> Godz. 9-18:00, Sympozjum „Motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI: nową młodością w Kościele” (poniżej szczegóły programu)
Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum)
Zapisy: 30 euro, obiad w cenie
> Godz. 18:30, Nieszpory ze święta Podwyższenia Krzyża, odprawi J.E. Georg Gänswein w bazylice świętego Marka Ewangelisty (na Piazza Venezia)

Piątek, 15 września
> Wolne przedpołudnie (indywidualne praktyki religijne, zwiedzanie)
> Godz. 16:00, Droga Krzyżowa (niedaleko Koloseum) pod przewodnictwem Instytutu Dobrego Pasterza
> Godz. 19:00, Msza uroczysta odprawiona zostanie przez ks. Gilles'a Wacha, przełożonego generalnego Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana, w Bazylice Minerwy (Santa Maria sopra Minerva)

Sobota, 16 września
> Godz. 9:00, Adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył będzie opat Jean-Cyrille Sow (FSSP), w Chiesa Nuova (Santa Maria in Vallicella, Corso Vittorio Emanuele II)
> Godz. 9:45, Uroczysta procesja ulicami Rzymu, którą poprowadzi J.E. Guido Pozzo, Sekretarz Komisji papieskiej Ecclesia Dei
> Godz. 11:00, Uroczysta Msza Pontyfikalna w bazylice św. Piotra zostanie odprawiona przez J.E. kardynała Carlo Caffarra, chór poprowadzi mistrz Aurelio Porfiri
> Godz. 13:00, Bankiet dla kapłanów w Pałacu Cesi (wymagane zapisy), spotkaniu przewodniczył będzie J.E. kardynał Raymond Leo Burke
> Popołudnie wolne (indywidualne praktyki religijne, zwiedzanie)

Niedziela, 17 września
> Godz. 11:00, Msza święta na zakończenie pielgrzymki w kościele Trójcy Przenajświętszej Pielgrzymów (FSSP), odprawiona zostanie w rycie dominikańskim przez ojca Dominique-Marie de Saint-Laumer, przełożonego generalnego bractwa Saint-Vincent-Ferrier


II – SZCZEGÓŁOWY PROGAM SYMPOZJUM
Rzym, Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) – czwartek, 14 września 2017

Motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI: Nowa młodość dla Kościoła


Godz. 9:00 – Recepcja dla uczestników, odbiór identyfikatorów

Godz. 9:30 – Przywitanie przez o. Vincenzo M. Nuara OP, moderatora stowarzyszenia kapłańskiego „Amicizia Sacerdotale Summorum Pontificum” i kapelana w Giovani e Tradizione

Godz. 10:00 – J.E. Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei:
> Summorum Pontificum po dziesięciu latach: podsumowanie i perspektywy

Godz. 10:30 – kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Doktryny Wiary i przewodniczący Papieskiej Komisji Ecclesia Dei:
> Dogmat i Liturgia

Godz. 11:15 – przerwa

Godz. 11:30 – Prezentacja monografii pokonferencyjnej z 4. Sympozjum rzymskiego poświęconego motu proprio Summorum Pontificum w 2015 – don Marino Neri, sekretarz ASSP

Godz. 11:45 – Przewielebny Dom Jean Pateau, opat Fontgombault:
> Owoce Summorum Pontificum w życiu monastycznym i kapłańskim

Godz. 12:30 – Martin Mosebach, pisarz i publicysta:
> Święta rutyna czy misterium powtarzalności

Godz. 13:30 – przerwa obiadowa

Godz. 15:30 – kardynał Robert Sarah, prefekt Kongergacji do spraw Kultu Bożego i dyscypliny sakramentów:
> Milczenie a prymat Boga w świętej liturgii

Godz. 16:15 – Mons. Markus Graulich, podsekretarz Papieskiej Rady tekstów prawnych:
> Od indultu do uniwersalnego prawa Kościoła: kanoniczna lektura motu proprio

Godz. 16:45 – przerwa

Godz. 17:15 – Ettore Gotti Tedeschi, dawny prezes Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) :
> „Ekonomia liturgii”

Godz. 18 – zakończenie obrad

NB: Odczyty odbywały się będą po francusku, angielsku i włosku z tłumaczeniem symultanicznym na te trzy języki.


III – UWAGI PAIX LITURGIQUE

1) 4 dni, 7 wykładów o liturgii, 4 uroczyste msze, 3 kardynałów, 2 arcybiskupów... Oto kilka faktów pozwalających dostrzec wagę wydarzeń, które mają nastąpić w Rzymie. 10 lat mija od ogłoszenia motu proprio Summorum Pontificum, które jest źródłem Pokoju i zgody, i które dziś nadal jest jednym z zasadniczych filarów pontyfikatu Benedykta XVI. Oczywiście, gdyby papież Franciszek przybył i pozdrowił pielgrzymów, czy nawet sam Benedykt XVI, spotkanie zyskałoby jeszcze większe znaczenie. Tym niemniej, jeśli by się zastanowić, jaka droga została przebyta od tamtego długiego roku 2006, kiedy tak ogromne naciski miały zatrzymać Benedykta XVI i odwieść od podjętej decyzji, nie można się nie cieszyć, trudno nie dziękować Bogu za ten cudowny dar dla całego Kościoła powszechnego.

2) Radością jest patrzeć jak kardynał Sarah, prefekt Kultu Bożego, uczestniczy w wydarzeniu, które w 100% jest poświęcone liturgii tradycyjnej. Nie mamy wątpliwości, że jego wykład będzie jednym z mocnych punktów tych obchodów. Czy to w trakcie spotkań liturgicznych w Kolonii, w marcu bieżącego roku (zob. poprzedni List), czy w Londynie w minionym roku, na Sacra Liturgia (a w zeszłym miesiącu w Mediolanie, w tym samym kontekście) – gdzie liturgia była celebrowana in utroque usu lub w obu formach rytu rzymskiego – wypowiedzi kardynała Saraha każdorazowo były niezwykłą nauką o znaczeniu modlitwy publicznej Kościoła.

3) U Świętego Piotra w sobotę 16 września 2017 organizatorzy spodziewają się licznych pielgrzymów z Włoch, których przyciągnąć ma obecność kardynała Caffarra, arcybiskupa emeryta w Bolonii. Ten wielki obrońca nauczania o rodzinie świętego Jana Pawła II należy do prałatów, którzy nie obawiają się przypominać prawd ewangelicznych i głosić ich światu prosto w twarz. W Bolonii kardynał nie dystansował się od księży pragnących stosować motu proprio Benedykta XVI, a w naczelnych bazylikach diecezji przywrócił również przyjmowanie komunii świętej do ust.

4) W naszym liście 68 relacjonowaliśmy już brawurową inicjatywę organizatorów, by powierzyć mistrzowi Aurelio Porfiriemu, uczniowi nieodżałowanego kardynała Bartolucciego, skomponowanie mszy i zadyrygowanie nią u Świętego Piotra. Nadmienić też warto, że ukazał się 4. numer Altare Dei, prowadzonego przez mistrza anglojęzycznego magazynu. Bogactwo spisu treści w tym numerze (sprawdź tutaj) świadczy zarówno o szerokich zainteresowaniach, jak i o niezwykłej pracowitości Porfiriego.

5) Na koniec chcielibyśmy jeszcze szczególnie zaprosić księży, osoby zakonne i kleryków, którzy będą obecni w Rzymie, aby przyłączyli się do nas i przybyli na bankiet organizowany dla ich uhonorowania – przy okazji też dla uhonorowania Międzynarodowej Federacji Una Voce, która świętuje w tym roku 50 urodziny swego powstania. Przyjęcie odbędzie się po mszy u Świętego Piotra, tak jak w minionym roku: w Pałacu Cesi – dwa kroki od Bazyliki. Intencją towarzyszącą organizaji spotkania jest stworzenie przestrzeni do kultywowania zdrowej i zwyczajnej przyjaźni chrześcijańskiej. Kardynał Burke zaszczyci nas swoim przewodniczeniem. Z racji przewidywanej znacznej liczby uczestników, ogromnie prosimy, by chętni zechcieli się zapisać wypełniając załączony formularz (szybko i darmowo).

-------
NB: Osoby, które nie będą mogły przybyć do Rzymu – wrzesień jest bardzo niedogodny dla rodzin – mogą wesprzeć organizację pielgrzymki za naszym pośrednictwem. Wystarczy, że wpiszą Państwo „Summorum Pontificum 2017” jako tytuł składanych datków.