Dlaczego powstają duszpasterstwa dla wiernych przywiązanych do tradycyjnej Mszy? Czy nie wystarczyłoby, aby w parafii zacząć po prostu odprawiać tradycyjną Mszę w parafiach? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć we wciąż aktualnym artykule z 2009 roku dostępnym na naszym portalu.
Z okazji 10-lecia Summorum Pontificum zebraliśmy informacje o diecezjach, gdzie biskup nie tylko powołał duszpasterza czy duszpasterstwo, ale także nadał mu statut. Zidentyfikowaliśmy pięć takich diecezji (prosimy o e-mail jeśli jakąś diecezję pominęliśmy). Poniżej podajemy linki do dostępnych dokumentów z tekstami statutów.
Archidiecezja Białostocka http://bialystok.tradycjakatolicka.pl/438-2/
Diecezja Rzeszowska http://tradsi.blogspot.com/p/dokumenty.html
Diecezja Świdnicka http://missa.pl/index.php/statut.html
Archidiecezja Warszawska http://www.mszatrydencka.waw.pl/index.php/duszpasterstwo
Archidiecezja Wrocławska http://www.tradycja.archidiecezja.wroc.pl/statut
Lektura tekstów tych statutów jest bardzo ciekawa. Odbijają się w nich jak w lustrze różne (często bardzo dziwne i niezrozumiałe) obawy kurii związane z celebracjami tradycyjnej Mszy. Jest jednak także wiele dobrych zapisów, które stanowią próbę zagwarantowania trwałego miejsca dla tradycyjnej Mszy w diecezji wobec często nieprzychylnych warunków.
Można zadać sobie pytanie czy takie statuty są konieczne? Są wszak diecezje, gdzie nikt statutu nie stworzył a miejsc celebracji tradycyjnej Mszy jest tyle samo lub nawet więcej niż w przytoczonych powyżej diecezjach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Statut jest jedynie taktycznym środkiem do osiągnięcia strategicznego celu jakim jest szerokie udostępnienie tradycyjnej liturgii wiernym. Jeśli pomaga a nie przeszkadza w osiągnięciu tego celu strategicznego to na pewno będzie elementem wspierającym budowanie wspólnoty wiernych przywiązanych do tradycyjnej liturgii.