środa, 7 czerwca 2017

Duszpasterstwa w Polsce i ich statutyDlaczego powstają duszpasterstwa dla wiernych przywiązanych do tradycyjnej Mszy? Czy nie wystarczyłoby, aby w parafii zacząć po prostu odprawiać tradycyjną Mszę w parafiach?  Odpowiedzi na te pytania można znaleźć we wciąż aktualnym artykule z 2009 roku dostępnym na naszym portalu.

Z okazji 10-lecia Summorum Pontificum zebraliśmy informacje o diecezjach, gdzie biskup nie tylko powołał duszpasterza czy duszpasterstwo, ale także nadał mu statut. Zidentyfikowaliśmy pięć takich diecezji (prosimy o e-mail jeśli jakąś diecezję pominęliśmy). Poniżej podajemy linki do dostępnych dokumentów z tekstami statutów.


Lektura tekstów tych statutów jest bardzo ciekawa. Odbijają się w nich jak w lustrze różne (często bardzo dziwne i niezrozumiałe) obawy kurii związane z celebracjami tradycyjnej Mszy. Jest jednak także wiele dobrych zapisów, które stanowią próbę zagwarantowania trwałego miejsca dla tradycyjnej Mszy w diecezji wobec często nieprzychylnych warunków. 

Można zadać sobie pytanie czy takie statuty są konieczne? Są wszak diecezje, gdzie nikt statutu nie stworzył a miejsc celebracji tradycyjnej Mszy jest tyle samo lub nawet więcej niż w przytoczonych powyżej diecezjach.  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Statut jest jedynie taktycznym środkiem do osiągnięcia strategicznego celu jakim jest szerokie udostępnienie tradycyjnej liturgii wiernym. Jeśli pomaga a nie przeszkadza w osiągnięciu tego celu strategicznego to na pewno będzie elementem wspierającym budowanie wspólnoty wiernych przywiązanych do tradycyjnej liturgii.