wtorek, 23 maja 2017

Czy tradycyjna Msza jest już dostępna we wszystkich diecezjach w Polsce?

Czy można powiedzieć, że tradycyjna Msza, zwana popularnie trydencką, jest dostępna w całej Polsce? Zdecydowanie nie. Czy dotarła do każdej diecezji w Polsce? Tak!  I biorąc pod uwagę, że 10 lat temu temat ten istniał w zaledwie 9 diecezjach, a dzisiaj istnieje we wszystkich 41 diecezjach, jest to pewien powód do radości. 

Tylko w 26 diecezjach z 41 Msza dostępna jest w każdą niedzielę. W pozostałych diecezjach na naszej mapie odnotowujemy rzadsze celebracje. W kilku diecezjach Msza jest odprawiana jedynie raz w miesiącu
Ostatnie diecezje, gdzie pojawia się Msza trydencka to:

Diecezja Kielecka - celebracje w Kielcach są już regularne, jednak nadal bez stałego grafiku.

Archidiecezja Warmińska - wczoraj Arcybiskup Józef Górzyński mianował ks. Bartłomieja Kozieja kapelanem wiernych przywiązanych do formy nadzwyczajnej. Wkrótce Msze będą celebrowane w kościele N.S.P.J. w Olsztynie.

Diecezja Włocławska - przez jeden tydzień w roku w sanktuarium w Licheniu odprawianych jest nawet kilkanaście Mszy dziennie. Brakuje jednak w diecezji miejsca z regularną celebracją. Nie brakuje jednak wiernych, którzy pragną uczestniczyć w tradycyjnej liturgii. Grupy wiernych organizowane są w następujących miejscowościach:

Konin e-mail

Sieradz e-mail, facebook

Włocławek - facebook, www, email.

Zachęcamy osoby z okolicy do kontaktu z grupami Summorum Pontificum z Diecezji Włocławskiej.