poniedziałek, 20 lutego 2017

Pielgrzymka do Rzymu z okazji 10-lecia Summorum Pontificum

Dnia 19 stycznia Cœtus Internationalis Summorum Pontificum (CISP) zorganizował konferencję prasową w Paryżu, by przedstawić zarys obchodów, które we wrześniu uświetnią dziesiątą rocznicę motu proprio Benedykta XVI. List apostolski Summorum Pontificum datowany na 7 lipca 2007 wszedł w życie dokładnie 14 września 2007 roku.

Obchody zbliżającej się rocznicy będą miały przede wszystkim oficjalny charakter: J.E. Guido Pozzo, sekretarz Komisji Ecclesia Dei, skierował do wszystkich przełożonych instytutów i wspólnot Ecclesia Dei – męskich i żeńskich – zaproszenie do uczestnictwa w uroczystościach.

W trakcie konferencji prasowej potwierdzono, że 14 września 2017 roku na Uniwersytecie papieskim Angelicum odbędzie się konferencja podsumowująca dziesięć lat istnienia motu proprio. Wśród prelegentów, których nazwiska poznamy w większości w najbliższych miesiącach usłyszymy J.E. Guido Pozzo. Przedstawi on bilans dziesięciu lat odnowy liturgii tradycyjnej w Kościele. Szósta pielgrzymka ludu Summorum Pontificum, ożywiona obecnością instytutów i wspólnot Ecclesia Dei podkreśli znaczenie odbywających się w przededniu spotkań konferencyjnych. Przewodniczył im będzie ojciec dominikanin Vincenzo Nuara z Komisji Ecclesia Dei. Za stronę organizacyjną odpowiadać będą Amicizia Sacerdotale Summorum Pontificum oraz stowarzyszenie Giovani e Tradizione.Zgodnie ze zwyczajem,najważniejszym punktem programu pielgrzymki będzie uroczysta procesja ulicami Rzymu i msza święta pontyfikalna odprawiona w Bazylice św. Piotra o godzinie 11, w sobotę, 16 września 2017 roku. Biuro obsługi Bazyliki pod kierownictwem kardynała Comastri, archiprezbitera, przychyliło się do prośby CISP o przesunięcie mszy n a wcześniejszą godzinę. Zwykle odprawiana jest w południe, jednak wcześniejsza pora pozwoli uchronić księży i pielgrzymów idących w procesji przed skutkami działania południowego słońca wrześniowego. Nazwisko kardynała, który celebrował będzie eucharystię w głównym ołtarzu poznamy 7 lipca 2017.

W geście dziękczynienia Benedyktowi XVI mistrz Aurelio Porfiri, uczeń kardynała Bartolucciego i przez dłuższy czas dyrygent chóru Kaplicy Sykstyńskiej zadyryguje specjalnie na tę okazję skomponowaną mszę. Zasadniczą ambicją towarzyszącą tej odważnej inicjatywie jest chęć pokazania, że dawna liturgia rzymska – żywsza niż kiedykolwiek – trwa w gotowości ubogacania Kościoła powszechnego nowymi klejnotami, artystycznymi i duchowymi.

Msze święte w piątek 15 września 2017 i w niedzielę 17 września 2017 zostaną odprawione odpowiednio przez przełożonych Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana (ICRSP) oraz Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra (FSSP). Będzie to jednocześnie znak ciągłości między motu proprio Ecclesia Dei z roku 1988 oraz Summorum Pontificum z roku 2007 oraz uhonorowanie obu instytutów za to, że pełnią tak ważną rolę – idąc za przykładem akcji zapoczątkowanej w 1970 roku przez arcybiskupa Lefebvre'a, zachowały i przekazały mszał trydencki zgodnie z ostatnim wydaniem ustanowionym przez świętego Jana XXIII, aż do czasu przywrócenia go do użytku całemu Kościołowi przez Benedykta XVI.

REFLEKSJA PAIX LITURGIQUE

1) Oficjalne uczestnictwo ICRSP oraz FSSP w obchodach dziesięciolecia, a wcześniej, w roku 2016 także Instytutu Dobrego Pasterza, jest rzeczą godną i sprawiedliwą. Pielgrzymka ludu Summorum Pontificum do Rzymu zainicjowana w roku 2012 z czasem stała się wydarzeniem. A to za sprawą obecności kapłanów i wiernych, którzy odkryli liturgię tradycyjną dzięki znakowi pokoju, zgody i sprawiedliwości Benedykta XVI. Dziś jednak ważne jest, by przy okazji dziesiątej rocznicy przypomnieć, że msza tradycyjna uzyskała pełnię praw w Kościele w 2007 roku w wyniku wierności wszystkich kapłanów i wiernych, którzy zachowywali i pielęgnowali jej celebrowanie w latach 1970-2007, a szczególnie dzięki ostojom tradycyjnego kapłaństwa, którymi by&#32 2;y bez wyjątku wszystkie tradycyjne seminaria.

2) Konferencja planowana na czwartek 14 września 2017 roku wpisuje się w historię kilku wcześniejszych spotkań organizowanych w Rzymie w roku 2008, 2009, 2011 i 2015. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia poprzednich edycji:
- we wrześniu 2008 don Nicola Bux w komentarzu do wypowiedzi papieża Benedykta XVI z mocą przypomniał biskupom we Francji, że „w Kościele nikt nie jest zbyteczny” i zaprosił wszystkich katolików, „od księży i biskupów poczynając”, do prawdziwej refleksji „nad pojęciem jedności”;
- w 2009 roku zostały przedstawione wyniki sondażu Doxa przeprowadzonego dla Paix liturgique oraz Messa in latino badającego odbi&oacute ;r motu proprio we Włoszech. W ich świetle okazało się, że dla 71% włoskich katolików współistnienie dwóch form liturgicznych w parafii byłoby rzeczą normalną. W trakcie spotkań w 2009 roku kardynał Burke, wówczas nie pełniący jeszcze godności kardynalskiej, odprawił pierwszą od czasu reformy liturgicznej tradycyjną mszę pontyfikalną w Bazylice świętego Piotra;
- w roku 2011 konferencja odbyła się po raz pierwszy w Angelicum. J.E. G. Pozzo przedstawił wówczas, wobec wypełniającego salę audytorium, instrukcję Universæ Ecclesiæ wyjaśniającą sposób stosowania motu proprio, zaś kardynał Brandmüller odprawił mszę w Bazylice św. Piotra, tym razem w głównym ołtarzu;
- w roku 2015 bardzo oficjalny charakter kongresu został ; podkreślony faktem, że obradom w Angelicum przewodniczył sam Prefekt Kongregacji do spraw Doktryny Wiary, kardynał Müller.

3) Odnośnie pielgrzymki przypomnijmy, że corocznie procesję ulicami Miasta wieńczy mszą święta przy głównym ołtarzu, u świętego Piotra. W roku 2012 została ona odprawiona przez kardynała Cañizaresa, Prefekta Kongregacji Kultu Bożego; w 2013 – przez kardynała Castrillóna, dawnego Prefekta Kongregacji Duchowieństwa; w 2014 roku – przez kardynała Burke'a, wówczas Prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej; w roku 2015 – przez biskupa Laise'a, a homilię podczas celebracji homilię wygłosił J.E. Luigi Negri, arcybiskup Ferrary; w roku 2016 – przez J.E. Aleksandra Sample, homilię zaś wygłosił kardynał Levada, dawny Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.
-------
Strona internetowa summorumpontificum2017.org stopniowo dostarczała będzie wszelkie informacje dotyczące obchodów rocznicy.
Mogą Państwo również śledzić wydarzenie na Facebooku „Populus Summorum Pontificum” oraz na koncie twitter @OrgaCisp
Kontakt mailowy: info [@] summorumpontificum2017.org