sobota, 8 października 2016

Muzyczne odtworzenie chrztu Mieszka I

Źródło: Wikipedia
W czwartek, 10. listopada, o godz. 19.00 w płockiej katedrze będzie miał miejsce koncert, na którym zespoły Jerycho i Bractwo Różanego Wianka wykonają śpiewy liturgiczne, jakie z dużym prawdopodobieństwem mogły być wykonywane podczas ceremonii chrzcielnej pierwszego władcy Polski, Mieszka I, w 966 roku.

Zaśpiewane zostaną m.in.  pieśni inspirowane ewangeliczną historią spotkania przez Pana Jezusa ślepca w drodze do Jerycha, a nawiązujące do legendy, zgodnie z którą do momentu chrztu Mieszko był ślepy, śpiewy związane z obrzędem poświęcenia ognia, wielkosobotnie czytania i kantyki, Litania do Wszystkich Świętych, a także pieśni związane bezpośrednio z liturgią chrzcielną oraz następnie - części stałe Mszy Wigilii Paschalnej. Na koniec wykonana zostanie antyfona Quasi modo geniti infantes śpiewana podczas Mszy w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, gdy dokonywano obrzędu zdjęcia przez nowo ochrzczonych białych szat, które nosili przez cały tydzień.

Koncert zostanie przygotowany podczas warsztatów w Warszawie, które poprowadzi Marcel Pérès, ikona światowej muzyki dawnej. To również on poprowadzi koncert finałowy w Płocku i zaśpiewa partie solowe.W przedsięwzięcie zaangażowani są także polscy muzykolodzy: dr hab. Jakub Kubieniec i dr Bartosz Izbicki.

Źródło: Portal Płock