poniedziałek, 12 września 2016

Msza w języku Staro-Cekiewno-Słowiańskim w Zagrzebiu

Tablica ołtarzowa w scs
ź: NLM
Niedawno zapowiadaliśmy mszę trydencką w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, którą w najbliższy piątek 16 września w morawskim Welehradzie odprawi znany w środowisku tradycyjnych katolików biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie Atanazy Schneider.
New Liturgical Movement opublikował właśnie artykuł o innej mszy celebrowanej według obrządku starosłowiańskiego, którą sprawował kilka dni temu nasz rodak - kapłan Instytutu Dobrego Pasterza - wikariusz parafii św. Eligiusza z Bordeaux, ksiądz Mateusz Markiewicz. Miała ona miejsce w w kościele św. Marcina położonym na starym mieście w Zagrzebiu. Poniżej znaleźć można linki do portalu chorwackich tradycjonalistów wraz ze zdjęciami z tego wydarzenia oraz film z zarejestrowaną modlitwą u stóp ołtarza z tej mszy.
Warto dodać, iż msze trydenckie w Zagrzebiu odbywają się tylko okazyjnie - jako, że od dwóch lat - to jest od śmierci ówczesnego celebransa, odprawiają je przyjeżdżający tam nieregularnie z innych krajów księża ze zgromadzeń tradycyjnych (FSSP i IBP).