sobota, 13 sierpnia 2016

Tradycyjni pielgrzymi w drodze do Matki

Źródło: Biało-Czarno-Czerwona
Po raz 22. zmierza z Warszawy na Jasną Górę, w ramach Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17", skupiająca tradycjonalistów Grupa Biało-Czarno-Czerwona. W ciągu kilkudniowego marszu, który rozpoczął się w święto Przemienienia Pańskiego (6. sierpnia), pątnicy znosząc trudy marszu w upale czy deszczu, modlą się i słuchają rozważań, które w tym roku poświęcone są głownie sprawom ostatecznym człowieka: śmierci, sądowi i życiu wiecznemu. 

Grupa jak zawsze podtrzymuje swoje zwyczaje, które wyróżniają ją spośród innych idących w pielgrzymce. Są nimi: codzienna Msza święta w formie nadzwyczajnej, używanie w modlitwie języka łacińskiego, praktykowanie form tradycyjnej pobożności ludowej i wyraźnie pokutny duch pielgrzymowania oraz charakterystyczne proporce i sztandary . 

Źródło: Biało-Czarno-Czerwona
Tegoroczna pielgrzymka jest rekordowa pod względem ilości zarejestrowanych pątników, których jest ok. 150. Wśród nich, oprócz kapłanów i kleryków z tradycyjnych zgromadzeń pracujących w Polsce, idą także zagraniczni goście: przybyli z Włoch bracia Rodziny Niepokalanej Pośredniczki Wszystkich Łask i świętego Franciszka oraz benedyktyni z przeoratu Silverstream w Irlandii.

Źródło: Biało-Czarno-Czerwona
Pielgrzymi wejdą na Jasną Górę w niedzielę (14. sierpnia), w godzinach późnopopołudniowych. Po oddaniu pokłonu Matce Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu, ok. godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza święta w kaplicy pokutnej. W tym samym miejscu będzie także sprawowana solenna Msza Święta w uroczystość Wniebowzięcia NMP (15. sierpnia) o godz. 9.00, kończąca pielgrzymkę. 

Źródło: Biało-Czarno-Czerwona
Zachęcamy wszystkich do duchowej łączności z pielgrzymami, co ułatwia śledzenie strony internetowej Grupy Biało-Czarno-Czerwonej, na której codziennie publikowane są krótkie podsumowania poszczególnych dni (także zdjęciowe). Istnieje także możliwość dołączenia do pątników na ostatnim etapie pielgrzymki, w Częstochowie i udziału we Mszach świętych sprawowanych w jasnogórskim sanktuarium.