sobota, 27 sierpnia 2016

Docebo - edukacyjna gra liturgiczna

Polecamy ciekawą grę, która uczy słownictwa religijnego, w tym także nazewnictwa niemal wszystkich przedmiotów liturgicznych. Gra ułatwia naukę religijnego słownictwa języka angielskiego. Wiele rysunków nawiązuje do Mszy tradycyjnej. 

Zamieszczamy fragment wywiadu ze strony gry: docebo.pl

Skąd pomysł na taką grę?
Dwie rzeczy złożyły się na jej powstanie.

Kiedyś byłem z wizytą u mojej siostry w Anglii. Okazało się, że moi siostrzeńcy (Filip i Jan) nie znają wielu pojęć religijnych. Pomyślałem, że jako wujek-ksiądz powinienem się zatroszczyć o ich wiedzę religijną. Zastanawiałem się, jak to zrobić na odległość…
Druga sprawa związana jest z uświadomieniem sobie, że wiedza religijna wielu katolików (nie tylko moich siostrzeńców) jest na bardzo niskim poziomie. Oglądając, popularne w społeczeństwie teleturnieje, możemy się o tym przekonać. Gdy ich uczestnicy nie potrafią często odpowiedzieć na elementarne pytania dotyczące Jezusa Chrystusa, Kościoła czy Pisma Świętego, czuję się zawstydzony. Te pytania okazują się za trudne dla ludzi, którzy imponują niemałą wiedzą ogólną. Niestety, zdecydowana większość z nich to katolicy, którzy na etapie szkoły podstawowej i średniej uczęszczali na katechezę, i na tym – jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy religijnej – niestety poprzestali. Nie czują obecnie potrzeby, więcej – obowiązku, by pogłębiać swoją wiarę i realizować polecenie Chrystusa skierowane do każdego ochrzczonego i bierzmowanego: „Idźcie i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16, 15), co znaczy: nauczajcie samych siebie i wszystkich, których spotkacie na drodze waszego życia. Ta gra, to pierwszy krok jaki chcę zaproponować w szerzeniu idei zdobywania wiedzy religijnej katolikom. To przedmioty i ludzie, z którymi spotykamy się w przestrzeni kościoła, dlatego warto, żebyśmy potrafili je nazywać i wiedzieć o nich chociaż podstawowe rzeczy.


Czy zatem DOCEBO to gra dla dorosłych?
Z założenia jest to gra skierowana najpierw do dzieci – rysunki, które wykonał pan Adam Konstanciak (wielki podziękowania i ukłony dla Jego pracy) były wykonywane przede wszystkim z myślą o nich. Ale wyjaśnienie pojęć używanych w grze, jest tak przygotowane, żeby pogłębić wiedzę religijną także dorosłego człowieka.

Jak długo powstawała ta gra?
Od pomysłu do realizacji minęło ok. 1,5 roku. Nie wiem jednak czy można mówić już o zakończeniu procesu tworzenie, gdyż strona internetowa, to pomysł, który powstał najpóźniej i ciągle jest realizowany, udoskonalany… Chciałby, aby na stronie znalazło się DOCEBO dla najmłodszych – mini gra, w którą będzie można zagrać przez Internet. Pracujemy także nad internetową możliwością nauki słów (związanych z grą) w języku angielskim. Zwieńczeniem ma być pomoc dla katechetów, którzy dzięki naszej stronie będą mogli uczyć pojęć religijnych i sprawdzać efekty tej nauki.
Docebo może przypominać niektórym inną grę, nie religijną, ale w której także używa się okrągłych kart i nazywa się rysunki jakie są tam umieszczone.
Czy mamy do czynienia z plagiatem?
Użyję prostego porównania. Jeśli Pani zrobi zdjęcie krajobrazu z tego miejsca, gdzie stoimy i pokaże mi je Pani, a mnie się ono spodoba i wrócę tutaj, żeby też zrobić podobne zdjęcie, to czy to będzie plagiat? Posłużę się swoim aparatem, ustawienia techniczne będą dobrane przeze mnie, dzień, czyli oświetlenie wybrane przeze mnie… itd.
Na co chcę zwrócić uwagę? Podobieństwo jest bardzo zewnętrzne. DOCEBO to przede wszystkim gra edukacyjna. Zaproponowany sposób zabawy, ma pomagać w poznaniu i przyswojeniu religijnych pojęć. Zatem nie jest to kopia innej gry. To całkowicie inna gra!

W takim razie, jak gra się w DOCEBO?
Docebo to 85 symboli na 85 kartach, po 9 symboli na karcie. Pomiędzy dwiema dowolnymi kartami jest jeden lub więcej wspólnych symboli. Należy odnaleźć jeden z nich i głośno nazwać.
Zanim jednak to zrobimy, koniecznie powinniśmy zapoznać się z nazwami poszczególnych przedmiotów, które są opisane na odwrocie kart. To pozwoli nam na sprawne nazywanie ich podczas gry. Po zapoznaniu się z symbolami omawiamy lub odczytujemy zasady gry – wybieramy dowolny wariant, z trzech, które zaproponowaliśmy, a o których można przeczytać w instrukcji lub na stronie internetowej.
(...)

Profil FB gry: https://www.facebook.com/docebo.docere/
Kontakt w sprawie gry:
Ks. Sylwester Marcula
tel. 501 289 587
Stowarzyszenie „Płomień Radości”
ul. Studzienna 34/1
71-714 Szczecin
E-mail: docebo.pl@gmail.com