niedziela, 31 lipca 2016

V Międzynarodowa pielgrzymka Ludu Summorum Pontificum


W święto liturgiczne św. Benedykta, patrona Europy, o. Cassian Folsom OSB, przeor wspólnoty benedyktyńskiej w Nursji, odpowiedział na kilka pytań o Nursji, miejscu, w którym rozpocznie się V Międzynarodowa pielgrzymka Ludu Summorum Pontificum (27-30 października 2016).

1) Drogi Ojcze, w październiku, V pielgrzymka Ludu Summorum Pontificum rozpocznie się w Nursji. Co oznacza to dla wspólnoty benedyktyńskiej?

O. Folsom: Mnisi z Nursji ogromnie się cieszą, że będą gościć V Międzynarodową pielgrzymkę Ludu Summorum Pontificum. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do powrotu do źródeł naszej wiary a modlitwa w sanktuarium świętych jest tym właśnie. Ponadto, nasza wspólnota, podobnie jak pielgrzymka, powstała z inspiracji Motu proporio Papieża Benedyka. Dziękujemy Bogu za łaskę codziennej Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Z tego powodu nasz klasztor, znajdujący się w miejscu urodzenia św. Benedykta i św. Scholastyki, jest idealnym miejscem na rozpoczęcie waszej corocznej pielgrzymki. Jesteśmy zaszczyceni, że wybraliście Nursję.

2) Pielgrzymce będzie przewodniczył arcybiskup Portland (Oregon), J.E. Alexander K. Sample. Co ojciec myśli o kapłanach diecezjalnych celebrujących Najświętszą Eucharystię in utroque usu tak jak w Nursji?

O. Folsom: Podczas gdy Msza św. w klasztorze odprawiana jest w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, odprawiamy również Mszę św. w formie zwyczajnej w lokalnej parafii, i dla przybywających pielgrzymów, którzy o to poproszą. W 2009 r. Papieska Komisja Ecclesia Dei powierzyła nam specjalny apostolat obejmujący celebrację Najświętszej Eucharystii in utroque usu, co jest wymownym znakiem jedności w czasach podziałów. W niektórych krajach, Mszy św. często jest odprawiana w niedzielę w obu formach w tej samej parafii. Zawsze, kiedy odwiedzam takie parafie jestem tym ogromnie zbudowany. Podziwiam biskupów, którzy propagują bogactwo naszej tradycji liturgicznej. 

3) Europa jest w złej kondycji odkąd jej przywódcy zaprzeczają wspólnym chrześcijańskim korzeniom. O co katolicy powinni prosić i w jakiej intencji się modlić za wstawiennictwem św. Benedykta?

O. Folsom: Zgadza się, wielu europejskich przywódców nie chce przyznać, że Europa ma chrześcijańskie korzenie. To nie wynika z obiektywnej obserwacji europejskiej historii i kultury, ale z ideologicznego punktu widzenia. Św. Benedykt jest podziwiany również przez świeckich, za jego wkład do cywilizacji zachodniej. Ale wkład kulturowy monastycyzmu jest sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest uwielbienie Boga i prawdziwym mottem św. Benedykta jest nie "ora et labora", ale "niczego nie przedkładać nad miłość Chrystusa". Powinniśmy spytać św. Benedykta o tę jego podwójną duchowość. 

Informacje o pielgrzymce w języku polskim: pl.sumpont@gmail.com

Tłumaczenie: Katarzyna Gajos
http://www.newliturgicalmovement.org/2016/07/fr-cassian-folsom-on-summorum.html