poniedziałek, 23 maja 2016

Kolejna parafia tradycyjna w kościele wybudowanym przez polskich emigrantów

Pisaliśmy już o parafii św. Jana Kantego w Chicago oraz parafii św. Stanisława w Milwaukee. Kościoły katolickie niegdyś budowane przez polonię w USA dzisiaj są przekazywane tradycyjnym instytutom na parafie gdzie odprawia się wyłącznie Mszę trydencką. Dzisiaj piszemy o trzecim takim polskim kościele w Stanach Zjednoczonych.


Msza tradycyjna uratuje kolejny opuszczony kościół, który miał popaść w zupełną ruinę – kościół św. Stanisława, zbudowany dla społeczności polskiej w Nashua w stanie New Hampshire, w roku 1908.
Diecezja Manchester (obejmująca cały stan New Hampshire) opublikowała dziś komunikat prasowy:
„Jego Ekscelencja Peter A. Libasci, biskup Manchester, ogłosił dziś, że diecezja Manchester wkrótce będzie miała szczęście utworzyć nową parafię, przeznaczoną do celebracji Mszy w rycie trydenckim, kiedy ponownie otwarty zostanie dawny kościół św. Stanisława w Nashua. Nowa parafia powierzona będzie księżom Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP). Choć przyszły proboszcz nie został jeszcze mianowany, planuje się już, że pierwsza Msza odprawiona będzie w początkach sierpnia.

„Odkąd tu przybyłem w 2011 roku, zwraca się do mnie wielu katolików żywiących głębokie przywiązanie do tradycyjnych form liturgicznych sprzed epoki Vaticanum II – powiedział biskup Libasci. – Zgodnie z ich pragnieniem, mam przyjemność ogłosić otwarcie tej parafii, przeznaczonej do sprawowania Mszy świętej w Formie Nadzwyczajnej, jak sugerował papież Benedykt XVI w swym liście apostolskim Summorum Pontificum, ogłoszonym jako Motu Proprio w 2007 roku”.
Parafia św. Stanisława, stworzona w roku 1908, by służyć społeczności polskiej w Nashua, została w 2002 połączona z parafią św. Alojzego Gonzagi. Od tamtej pory kościół pozostawał w użyciu jako kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Od 1999 był także siedzibą Corpus Christi Food Pantry. Stowarzyszenie to, mające wielu oddanych wolontariuszy, będzie nadal oferowało swe wartościowe usługi i programy, ku pożytkowi osób potrzebujących z Nashua i okolicy”.
Biskupowi Libasci składamy podziękowania za okazaną troskę duszpasterską. Gratulacje dla Bractwa św. Piotra i dla społeczności tradycyjnych katolików w New Hampshire i pobliskim północnym Massachusetts!

Tłumaczenie: Ewa Monika Małecka