wtorek, 2 lutego 2016

Pielgrzymka Świętego Olafa

Św. Olaf (źródło: Wikipedia)
IV Pielgrzymka Świętego Olafa jest pięciodniowym wydarzeniem religijnym odbywającym się pod koniec lipca 2016 r. Obejmuje 100-kilometrową pieszą wędrówkę albo obóz rekolekcyjny (decyzja zapadnie na wiosnę), jak również codzienne Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tradycyjna Msza łacińska) oraz Boską Liturgię w rycie słowiańsko-bizantyjskim (greckokatolickim). Wydarzenie odbywa się z błogosławieństwem Arcybiskupa Metropolity w Moskwie Pawła Pezziego.

Gdzie i kiedy? 

Celem pielgrzymki jest miasto Nowogród Wielki w północno-zachodniej Rosji. Pielgrzymka rozpoczyna się w dniu 25 lipca 2016 r. W końcu pielgrzymi dotrą do Nowogrodu i wejdą procesyjnie do kościoła. 29 lipca rano uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w bardzo uroczystej Mszy ku czci św. Olafa. Po tym będzie możliwość wycieczki po starym i pięknym mieście Nowogrodzie. Kto i dlaczego? Święty Olaf z Norwegii (ur. 995, zm. 29 lipca 1030), król i męczennik, jest jednym ze stosunkowo niewielu świętych katolickich, którzy spędzili swoje życie w obrębie współczesnych granic Rosji. W czasie swego wygnania, przebywał u swojego szwagra, księcia ruskiego Jarosława Mądrego, w miejscowości Nowogród. Po jego wyjeździe, śmierci i kanonizacji św. Olaf był bardzo szanowany zarówno przez rosyjskich jak i zachodnich chrześcijan w tym regionie. Poświęcona przez papieża Benedykta XVI ikona św. Olafa jest współcześnie czczona w parafii rzymskokatolickiej w Nowogrodzie. 

Innym świętym ważnym dla tej pielgrzymki jest św. Włodzimierz (ur. ok. 958, zm. 15 lipca 1015), ojciec Jarosława, chrystianizator Rusi, którego święto w rycie bizantyjsko-słowiańskim przypada na dzień poprzedzający dzień św. Olafa w rycie łacińskim. 

Podobnie jak ci święci należeli do różnych obrządków tego samego Kościoła, pielgrzymka św. Olafa gromadzi katolików różnych obrządków celem celebrowania tych bożych tajemnic, które święci ci doskonale znali: tradycyjną liturgię łacińską oraz liturgię w obrządku bizantyjsko-słowiańskim. 

Kto za tym stoi? 

Pielgrzymka jest organizowana przez Una Voce Russia we współpracy z dwoma katolickimi parafiami w Rosji: św. Mikołaja w Łudze (rytu łacińskiego) i św. Cyryla i Metodego w Petersburgu (rytu bizantyjskiego-słowiańskiego). W miejscu docelowym pielgrzymki naszym gospodarzem będzie parafia św. Piotra i Pawła w Nowogrodzie. 

Kto może wziąć udział? 

Zasadniczo każdy katolik zdolny do przejścia 25 km dziennie, jest zaproszony do udziału w pielgrzymce. Można zapisywać się indywidualnie lub grupowo. Osobie poniżej 18 roku życia musi towarzyszyć rodzic lub inny dorosły, który będzie prawnie za nią odpowiedzialny. Katechumeni i osoby w trakcie przygotowania do konwersji na katolicyzm są traktowani jako katolicy. Zgłoszenia niekatolików będą rozpatrywane indywidualnie. 

Obcokrajowcy muszą posiadać ważny paszport i wizy do Rosji. Uzyskanie wizy może zająć nieco czasu, należy więc postarać się o nią odpowiednio wcześniej.

Jakie są koszty? 

Uczestnicy sami pokrywają koszty wizy oraz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a także koszty podróży do Ługi i z Nowogrodu. Organizatorzy pielgrzymki proszą także o opłacenie części całkowitych kosztów organizacyjnych. Wysokość składki zostanie ustalona później, w zależności od ogólnej sytuacji, ale najprawdopodobniej będzie to mniej niż 5000 rubli (60 EUR, 65 USD). Uczestnicy powinni zaopatrzyć się we własny suchy prowiant. Organizatorzy zaopatrują uczestników jedynie skromne śniadanie (gorąca kawa/kakao/herbata oraz kasza lub ryż gotowany), kolację (gorąca zupa) oraz wodę pitną. Вagaż między obozami będzie przewożony ciężarówką. Opłata organizacyjna za pielgrzymkę obejmuje również transport do Ługi lub Nowogrodu w przypadku problemów zdrowotnych. Bardzo wyczerpanych fizycznie pielgrzymów możemy przewozić do następnego obozu samochodem. 

Jak dokonać zapisów na pielgrzymkę?

Zainteresowani pielgrzymką proszeni są  o kontakt z Una Voce Russia poprzez e-mail: info@unavoce.ru. Organizatorzy proszą o podanie następujących danych: 
  • Imię i Nazwisko 
  • Obywatelstwo 
  • Płeć 
  • Parafia zamieszkania 
  • Data urodzenia 
  • Znajomość języków obcych 
  • Рroblemy zdrowotne (w tym alergie pokarmowe) 
  • Prawdopodobieństwa wzięcia udziału w skali 1-5 ( 1 = „możliwe, że będę”, 5 = „przyjadę na pewno”). 
Należy podać  także informację jeśli jest się kapłanem, zakonnikiem, klerykiem lub zakonnicą. Osoby uczestniczące w pielgrzymce w zorganizowanej grupie, prosi się o wymyślenie nazwy dla swojej grupy oraz wybranie kierownika grupy, z którym organizatorzy mogą się kontaktować (najlepiej ktoś, kto włada językiem rosyjskim lub angielskim). 

Informacje dla księży 

Kapłanów prosi się o zaznaczenie stanu duchownego w swoim zgłoszeniu. Należy pamiętać o wzięciu ze sobą sutanny/habitu, komży oraz fioletowej stuły do spowiedzi. Koncelebracja Mszy jest możliwa podczas liturgii bizantyjsko-słowiańskiej, która będzie sprawowana w kolejnych dniach pielgrzymki. Ponieważ w tradycyjnym rycie łacińskim koncelebra jest niemożliwa, a organizowana będzie tylko jedna główna łacińska Msza dziennie, inne Msze powinny być odprawiane „prywatnie” przed lub po głównej Mszy (w jakiejkolwiek z form rytu rzymskiego albo w innym używanym obrządku).