wtorek, 13 października 2015

W Rzymie ze świętym Filipem Neri i Madonną z Fatimy

„Ku Świętej Rodzinie Nazaretańskiej wznosić się będą modlitwy pielgrzymów. Modlić się będziemy o zwieńczenie sukcesem synodu na temat rodziny.” (Oświadczenie CISP, 14 września 2015 r.) 

Czwarta międzynarodowa pielgrzymka ludu Summorum Pontificum do Rzymu organizowana przez Coetus Internationalis Summorum Pontificum (CISP) odbędzie się w dniach od czwartku 22 do niedzieli 25 października 2015 (1). Nie znamy jeszcze nazwiska celebransa, który odprawi mszę w Saint-Pierre-de-Rome – brany pod uwagę kardynał Caffarra został na nowo powołany przez papieża Franciszka jako ojciec synodalny (2) – natomiast szczegółowy program został opublikowany w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w rocznicę wejścia w życie motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI.

Zapamiętajmy, że istotną rolę wśród głównych w sferze duchowej punktów programu ma odegrać nabożeństwo do świętego Filipa Neri, patrona pielgrzymowania (świętujemy w tym roku 500 rocznicę jego urodzin) oraz do Madonny z Fatimy ( w trakcie uroczystej procesji w sobotę 24 października kopia słynnej figury będzie niesiona na czele orszaku pielgrzymów zdążających do Świętego Piotra). Wiadomo już obecnie, że celebransami będą J.E. Juan Rodolfo Laise, kapucyn, emerytowany biskup argentyński, rezydujący obecnie w San Giovanni Rotondo, J.E. Pozzo, sekretarz Komisji Ecclesia Dei, i J.E. dom Pateau, opat N.D. de Fontgombault. Wartym podkreślenia wydarzeniem będzie przebogaty program muzyczny – msza na 4 chóry „H4” Marc-Antoine'a Charpentier, którą w piątek 23 października w kościele Santa Maria in Campitelli wykona Schola świętej Cecylii. Ten skomponowany w Rzymie przez francuskiego muzyka utwór zapewne po raz pierwszy od dziesiątków lat będzie wykonany w trakcie żywej liturgii. Głęboki ukłon w stronę polifonii podkreśli chór Cantus Magnus, który pod dyrekcją Matthew Schellhorn przygotowuje na niedzielę 25 października, na święto Chrystusa Króla, pięciogłosową mszę Williama Byrda. Przybędą również siostry franciszkanki od Niepokalanej i wezmą udział w procesji w sobotę 24 października, a także nowa wspólnota: Rodzina Niepokalanej Pośredniczki wszelkich łask i świętego Franciszka. Warto zaznaczyć, iż kapłani przybywający z pielgrzymką spotkają się z ojcem Serge-Marie Bonino, dominikaninem z Marsylii, dziekanem wydziału filozofii na uniwersytecie papieskim świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). W ramach spotkania planowana jest rozmowa na temat aktualności tomizmu w formacji kapłańskiej.

Podkreślmy również, że rysuje się pewna komplementarność między pielgrzymką i innymi istotnymi wydarzeniami świata tradycji, odbywającymi się równolegle, z których na początek warto wymienić walne zgromadzenie Międzynarodowej Federacji Una Voce (FIUV). Ten co dwa lata odbywający się w Rzymie zjazd przypada teraz w czasie pielgrzymki Summorum Pontificum, co pozwala w niej uczestniczyć delegatom FIUV. Pielgrzymi będą z kolei mogli wziąć udział w spotkaniach liturgicznych organizowanych przez FIUV (nieszpory w sobotę i niedzielę oraz msza w poniedziałek rano), a także w otwartej dla publiczności konferencji planowanej na niedzielne popołudnie.

Sygnalizujemy na koniec również, że pielgrzymów języka włoskiego i angielskiego czekają dwie niezależne inicjatywy. Będą miały miejsce w sobotę popołudniu w auli Papieskiego Instytutu Patrystycznego „Augustinianum” (czyli tuż koło wyjścia spod kolumnady Berniniego). Będą to: prezentacja włoskiego wydania książki biskupa Laise'a na temat komunii świętej na rękę (3) – wydania poprawionego i opatrzonego przedmową J.E. Athanasiusa Schneidera (wydawnictwo Cantagalli) i, bezpośrednio po niej, panel na temat obrony Wiary i obrony rodziny, w którym udział wezmą: przewodniczący katolickich adwokatów amerykańskich, Christopher Ferrara, dziennikarze i działacze pro-life Antonio Brandi (Włochy) i John Vennari (USA) oraz Susan Pearson.


(1) Uczestnictwo w pielgrzymce jest nieodpłatne, indywidualne koszty obejmują nocleg w Rzymie. W jego znalezieniu może Państwu pomóc pl.sumpont@mail.com 

(2) Synod, który rozpoczyna się 4 października, zakończy się w niedzielę 25 października, czyli tak jak pielgrzymka Summorum Pontificum. 

(3) W roku 1996, a zatem w czasie gdy konferencja episkopatu Argentyny zadecydowała o rozdawaniu komunii na rękę, J.E. Laise, biskup San Luis, otrzymał z Rzymu prawo dla swojej diecezji uzdalniające do rozdawania komunii w dalszym ciągu w sposób tradycyjny: na kolanach i na język. 20 lat później jego dwaj następcy podtrzymają tę świętą praktykę.

Źródło: List nr 57 Stowarzyszenia Paix Liturgique