wtorek, 13 października 2015

Koszalin: relacja z pielgrzymki do Skrzatusza

W sobotę, 10 października 2015 r. odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu. Tego dnia w kalendarzu liturgicznym nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego przypada dziękczynienie za zwycięstwo chocimskie 1621 roku.

Pątnicza inicjatywa zrodziła się jako dziękczynienie za motu proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI: od 2009 roku – w kolejne rocznice obowiązywania dokumentu – pielgrzymi podążali do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (Gołogóra, wzgórze Krzyżanka).

W tym roku wierni związani z nadzwyczajną formą rytu rzymskiego pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu. 10 października – w dniu pielgrzymki – w tradycyjnym kalendarzu przypada dziękczynienie za zwycięstwo chocimskie 1621 roku.

Największa grupa pielgrzymów – około 50 osób – wyruszyła do Tronu Matki Bożej Bolesnej z Koszalina w sobotni poranek. Przybyłych powitał kustosz sanktuarium, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skrzatuszu, ksiądz Andrzej Malczyński; skrzatuski kustosz przybliżył pątnikom historię sanktuarium i wnętrza świątyni.


Część pielgrzymki stanowiła konferencja księdza Pawła Korupki, duszpasterza Tradycji Liturgicznej „Usus Antiquior” ze Szczecina, diecezjalnego konsultanta ds. liturgii Mszy Świętej sprawowanej w rycie trydenckim w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W wykładzie ks. Korupka mówił o sakramentach jako nakazanych od Boga i potrzebnych do zbawienia, wskazał również na sakramentalia – zalecane przez Kościół jako pożyteczne i zbawienne. Prelegent, odnosząc się do przypadającego w dniu pielgrzymki dziękczynienia za zwycięstwo chocimskie z 1621 roku, przybliżył historię bitwy pod Chocimiem, podkreślił, że także i nasze życie jest nieustannym bojowaniem, walką dobra ze złem o zbawienie duszy.


W południe ksiądz Paweł Korupka odprawił uroczystą Mszę Świętą w klasycznym rycie rzymskim. Kazanie wygłosił ksiądz profesor Janusz Bujak, odpowiedzialny za sprawowanie liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (doktor habilitowany, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego i kierownik Katedry Teologii Dogmatycznej, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie oraz referent ds. ekumenizmu). 


Pielgrzymkę zwieńczyło nabożeństwo, któremu przewodniczył ksiądz Rafał Pernal, prezbiter diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.