poniedziałek, 15 czerwca 2015

Sacra Liturgia 2015: "kilka dni nieba na ziemi" - wywiad z międzynarodowym koordynatorem konferencjiSympozjum Sacra Liturgia USA rozpoczęło się 1 czerwca konferencją poświęconą Świętej Liturgii, kontynuując dzieło Sacra Liturgia 2013, które miało miejsce w Rzymie. Catholic World Report przeprowadził wywiad z międzynarodowym koordynatorem Sacra Liturgia, Domem Alcuinem Reidem, na temat przebiegu spotkania w Nowym Jorku 1-4 czerwca.

CWR: Proszę nam powiedzieć, jak udała się konferencja Sacra Liturgia w Nowym Jorku?

Dom Alcuin: Znakomicie, dziękuję. Myślę nawet, że przerosła oczekiwania organizatorów. Ponad 350 uczestników zjechało się z najdalszych zakątków Stanów Zjednoczonych, a także z Kanady, Anglii i innych miejsc, aby przez trzy i pół dnia wysłuchać przemówień najwyższej próby i uczestniczyć w uroczystościach liturgicznych niezwykłej urody. Jeden z nich napisał podziękowania za „kilka dni nieba na ziemi”. To może mała przesada, ale tyle przez całe sympozjum czuć było ogromną energię i nadzieję, a także ogromną satysfakcję, kiedy już się zakończyło. Było to bardzo pozytywne i, co najważniejsze, głęboko pouczające doświadczenie dla wielu, jeśli nie dla wszystkich.

CWR: Czy wydarzyło się coś szczególnego, o czym ojciec chciałby powiedzieć?


Dom Alcuin: Od czego by tu zacząć?! Wiadomość, którą otrzymaliśmy od kardynała Roberta Sarah sprawiła nam wiele radości i dodała odwagi zwłaszcza, kiedy wspomniał o swojej rozmowie z Ojcem Świętym tuż po swojej nominacji na stanowisko prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Warto ponownie zapoznać się z jego przesłaniem, które zachwyca klarownością, pięknem i pokorą.
Wspomnieć także należy o kluczowym przemówieniu kardynała Raymonda Leo Burke’a zatytułowanym „Piękno Świętej Liturgii i piękno Świętego Życia”, przemówieniu zaiste wspaniałym. Wykład arcybiskupa Cordileone „Liturgiczne przywództwo w społeczeństwie świeckim: perspektywa biskupa” podkreślił fundamentalną rolę jaką Święta Liturgia odgrywa w życiu diecezji. Ojciec Kocik dał nam wiele do myślenia, jeśli chodzi o „Reformę reformy”. Matt Mendez zabrał głos w intencji młodych na sposób, który wielu uznało za niezwykle prowokacyjny. Długo można by jeszcze wymieniać. Każdy z mówców dał nam nieco, właściwie bardzo dużo, do myślenia.
Nade wszystko jednak Msze Święte, które miały miejsce podczas konferencji lśniły jak latarnia wskazująca wszystko to, co prawdziwe, piękne i dobre w Świętej Liturgii. Uroczyste nieszpory, Msza Święta koncelebrowana w sposób godny, a także uroczysta Msza Święta oraz pontyfikalna odprawiona w usus antiquior i niezwykle poruszająca procesja Bożego Ciała prowadząca przez pięć przecznic w dzielnicy Upper East Side w obecności policji, która zatrzymała ruch uliczny Nowego Jorku… Wszystko to celebrowane z najwyższym szacunkiem dla ars celebrandi. Czerpaliśmy też obficie ze skarbu Kościoła, jakim są chóry gregoriańskie i muzyka sakralna, które tchnęły w nas życie. Widzieliśmy nie tylko, ile można zrobić, ale też w rzeczy samej, że w ogóle można to zrobić. Były to z pewnością przebłyski nieba na ziemi.
Jak zauważył jeden z organizatorów, towarzyszyła nam w Nowym Jorku ogromna energia i tłumy młodych ludzi. Liczba młodych mężczyzn i kobiet była imponująca, nie brakowało też seminarzystów i młodszego duchowieństwa. Ich entuzjazm dla Świętej Liturgii to wspaniały znak nadziei dla Kościoła na te i na przyszłe czasy.

CWR: A czy były jakieś rozczarowania?

Dom Alcuin: Tak, niestety, Jego Eminencja, kardynał Dolan w ostatniej chwili musiał odwołać swój przyjazd z powodu pilnych spraw w stolicy stanu, ale przesłał nam miłą wiadomość. Napisał w niej, że pełnimy dla „Kościoła w Nowym Jorku i dla całego Kościoła posługę kontynuowania rozmów na temat autentycznej odnowy liturgicznej i reformy”. Za to przesłanie i jego pozdrowienia jesteśmy głęboko wdzięczni.
Innym rozczarowaniem był raczej lekceważący sposób, w jaki pewne media relacjonowały naszą konferencję. Ich reporter nie wydawał się angażować w żadne akademickie dyskusje ani też doceniać głębi wiary, którą uroczystości liturgiczne przedstawiały i rozpalały, pomimo iż spędził z nami tak dużo czasu. Zdawał się widzieć wyłącznie to, co zewnętrzne, w czym przypominał dziennikarzy z lat ’60 i ’70. To przykre, ponieważ właściwe i pełne wykorzystanie świadczy o pełnym oddaniu Chrystusowi i Jego Kościołowi, co jest prawdziwym znakiem czasów.
Inne doniesienia, zwłaszcza te, które znalazły się na blogach, zdawały się raczej stronnicze: „konferencja nie utwierdziła mnie w moich liturgicznych uprzedzeniach, więc na nic się nie zdała”. Odzwierciedlają one niektóre z krótkowzrocznych opinii na temat „wojen liturgicznych” ostatnich dekad. Świadczą one o tym jak ważna jest tożsamość Sacra Liturgia, jeśli nie wprost o jej misji. Nie jesteśmy partyzantami. Jesteśmy otwarci na wszystko, co dobre i prawdziwe w życiu liturgicznym Kościoła i mamy nadzieję, że możemy dyskutować i wsłuchiwać się w opinie innych osób, oceniając ich wartość. Bezkrytyczna aprobata nie jest pomocna, uczciwa krytyka i dyskusja pełna miłości jest właściwą drogą naprzód.

CWR: W jaki sposób czytelnicy CWR mogą zdobyć dostęp do treści konferencji?

Dom Alcuin: Na naszej stronie Facebookowej udostępniamy za darmo fragmenty przemówień. Na Flickr znaleźć też można album ze zdjęciami. Prace edytorskie nad zapisami przemówień wkrótce się rozpoczną, a ich efekty zostaną opublikowane w przeciągu roku, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie. Nie będziemy wcześniej upubliczniać pełnych tekstów, ponieważ warto je przeczytać w całości, z właściwymi przypisami, itd. Udostępnimy je tak szybko, jak się da!

CWR: Ostatnie pytanie, co dalej z Sacra Liturgia?

Dom Alcuin: No cóż, w lipcu odbędzie się szkoła letnia we Francji. W Nowym Jorku ogłosiliśmy z radością, że następna większa konferencja międzynarodowa będzie miała miejsce w Londynie od 5 do 8 lipca 2016 roku. Kardynał Sarah mówił o tym już w swoim liście. Zaprosiliśmy Jego Eminencję, aby zechciał wygłosić główne przemówienie w stolicy Anglii i, jak sam stwierdził, ma nadzieję, że będzie tam z nami. Szczegóły dotyczące miejsca sympozjum i zaproszonych mówców upublicznimy we wrześniu na stronie www.sacralituriga.org. Pojawiło się też kilka innych pomysłów na spotkania w Stanach Zjednoczonych. Trzymajcie rękę na pulsie!


Tłumaczenie: Piotr Klinger
Opublikowano za zgodą Catholic World Report