środa, 10 czerwca 2015

Na emeryturę przechodzi ks. prałat Stanisław Pawlaczek

Z dniem 1 lipca, z racji ukończenia 75 roku życia, odchodzi na emeryturę ks. prałat Stanisław Pawlaczek. W przyszłą niedzielę podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 18.00, w imieniu wiernych uczęszczających na Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, podziękujemy Księdzu Prałatowi za wieloletnią posługę Kościołowi we Wrocławiu oraz parafii. Oprawę Mszy uświetni liturgiczny Chór Basilica Cantans pod dyrekcją Mirosławy Jura-Żegleń. Po zakończonej liturgii będziemy mogli wysłuchać krótkiego koncertu chóru.

Ks. Prałat Stanisław Pawlaczek urodził się 28.03.1940 r. w Sokolnikach (Ukraina, obwód lwowski). W 1958 r. wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, które skończył otrzymując święcenia prezbiteriatu z rąk abpa Bolesława Kominka w 1965 r. Odbył specjalistyczne studia z zakresu pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jeden z kapelanów wrocławskiej "Solidarności". W 1984 r. otrzymał tytuł prałata honorowego Ojca Świętego. W 1984 r. został proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu. Dzięki jego staraniom w 1989 r. koronowany został papieskimi koronami przez kard. Franciszka Macharskiego obraz Matki Boskiej Zwycięskiej z Mariampola, który znalazł się w kościele NMP na Piasku wraz z repatriantami z kresów wschodnich.


Dzięki jego przychylności i zaangażowaniu od 2000 r. rozpoczęto comiesięczne celebracje mszy wg. mszału z 1962 r. Od 2006 r., dzięki zgodzie arcybiskupa wrocławskiego ks. Mariana Gołębiewskiego, celebracje nabrały charakteru coniedzielnego (w 2007 r., po ogłoszeniu Summorum Pontificum, było tylko 5 takich miejsc w Polsce). W 2008 r. dzięki obecności ks. Grzegorza Śniadocha IBP, Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego na Piasku rozpoczęto – jako w drugim miejscu w Polsce po Wawelu – celebrować codziennie.
Ksiądz Prałat poza tym, że przez prawie 15 lat był duszpasterzem tradycyjnych katolików i celebrował Mszę w starym rycie, jest także kapelanem wrocławskich adwokatów, Wspólnoty Najdroższej Krwi Chrystusa i katolików-esperantystów.

Źródło