piątek, 1 maja 2015

Dlaczego warto wesprzeć duszpasterstwo w Białymstoku

Kilka dni temu ks. Grzegorz Śniadoch IBP opublikował List Otwarty do Przyjaciół i Dobroczyńców Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej w Białymstoku . Zachęcamy do przeczytania i wspierania tego dzieła.

Moje trzy powody, dla których osoby spoza Białegostoku powinny wesprzeć to dzieło.

1.  Mowa jest o kościele, który jest jedynym w Polsce kościołem uznawanym przez biskupa i przeznaczonym tylko i wyłącznie do celebracji starej liturgii. Podczas gdy na Zachodzie takich kościołów są dziesiątki, w Polsce to wciąż ewenement. Warto pielęgnować ten przykład jako wzór, że można w ten sposób funkcjonować.

2. Ksiądz Grzegorz nie ukrywa, że materialna stabilizacja duszpasterstwa w Białymstoku jest warunkiem kanonicznego erygowania domu Instytutu Dobrego Pasterza (IBP) w Polsce. Kanoniczne erygowanie Instytutu w polskiej diecezji znacznie zwiększa szanse, że polscy seminarzyści IBP będą w przyszłości jako kapłani wracać do pracy w Polsce. Wszyscy wiemy jak bardzo potrzeba nam księży całkowicie oddanych sprawie budowy tradycyjnych duszpasterstw i codziennie celebrujących tradycyjną Mszę.

3. Warto nagradzać inicjatywy, gdzie udaje się to co nie wychodzi w innych miastach. Codzienna Msza trydencka, kapłan oddany sprawie tradycji katolickiej i chcący rozwijać duszpasterstwo, zaangażowani wierni współpracujący z kapłanem i biorący na siebie odpowiedzialność, przychylność lokalnego biskupa, dużo ciekawych inicjatyw poza liturgią, dobre perspektywy na przyszłość etc. Potrzebujemy w Polsce liderów, z których moglibyśmy brać przykład.


Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Białostockiej,
ul. Św. Andrzeja Boboli 49A,
15­-649 Białystok
Bank Zachodni WBK S.A.
Nr konta: 41 1090 2590 0000 0001 2320 0317