wtorek, 23 września 2014

Warszawa: Egzekwie ludowe za powstańców warszawskich

W czwartek 25 września w kościele św. Benona na Nowym Mieście odbędzie się już drugie wydarzenie z cyklu Egzekwie ludowe – projektu realizowanego w ramach obchodów Roku Kolberga. Za stronę muzyczną ceremonii odpowiada grupa Jerycho i Bractwo Śpiewacze z Brochowa pod kierownictwem muzykologa i organisty Bartosza Izbickiego. 

Podczas Egzekwii wykonywane są pieśni żałobne po dziś dzień śpiewane w podłowickich wsiach w domach, w których leży ciało zmarłego oczekujące na pochówek. Choć miejsce, w którym są one wykonywane dziś nie jest dla nich typowe – przestrzeń kościelna – to jednak zachowana zostaje całkowicie ich funkcja modlitewna. Pierwsza część Egzekwii ludowych stanowi nie tyle koncert, co rodzaj czuwania modlitewnego. 

Egzekwie nie kończą się jednak na czuwaniu. Drugą ich część stanowi Msza Requiem w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego w intencji powstańców. I tu kolejny element świadczący o wyjątkowości tego wydarzenia. Po raz pierwszy od stu kilkudziesięciu lat wykonywane jest specyficzne opracowanie Mszy żałobnej Wacława Raszka, organisty z kościoła św. Benona w Warszawie. Raszek opublikował je w Kancjonale muzyki kościelnej w 1825 roku.


Całość projektu obejmuje pięć wydarzeń. Pierwsze z nich miało miejsce 16 września br. w Rybnie k. Sochaczewa (Egzekwie ludowe za Cypriana Zabłockiego, dawnego właściciela Rybna, znanego z przysłowia pechowego producenta mydła), a kończy się szczególnie uroczystymi Egzekwiami ludowymi za prymasów Polski, które odbędą się w katedrze w Łowiczu, największej nekropolii arcybiskupów gnieźnieńskich, 3 listopada – w dzień zaduszny, zgodnie z kalendarzem z 1962 roku. 

Źródło: Christianitas.org