środa, 19 lutego 2014

Trydencka msza w Cieszynie. Nabór do scholi gregoriańskiej

Logo portalu OX.PLPodajemy informację za portalem Śląska Cieszyńskiego OX.PL.
Okazję do przeżycia niezwykłej Mszy Św. będą mieli wierni w Cieszynie; już wkrótce odprawiana będzie tam nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, znana potocznie jako msza trydencka lub przedsoborowa. Jej inicjatorzy szukają osób chętnych do wspólnego śpiewu gregoriańskiego w ramach scholi.
Obecnie w Kościele rzymskokatolickim celebruje się mszę w formie Mszału Rzymskiego wydanej w 1969 (modyfikowanej potem przez kilku następnych papieży). Msza zwana trydencką to z kolei w Kościele katolickim porządek celebrowania mszy obrządku łacińskiego ustanowiona w 1570 roku przez Piusa V po soborze trydenckim (stąd nazwa). Nie jest to obowiązująca forma, ale jest jeszcze odprawiana, choć w niewielu miejscach.

Czym różni się od tej, którą znamy z kościołów? Jest wiele odmienności: - Najważniejsze różnice: msza jest celebrowana w całości po łacinie, celebrant zwrócony jest razem z wiernymi przodem do ołtarza, wiernym dany jest czas do medytacji podczas śpiewu gregoriańskiego, mogą też śpiewać wspólnie z chórem części stałe - tłumaczy dyrygent Remigiusz Cyganek, jeden z pomysłodawców i inicjatorów odprawiania mszy trydenckiej oraz powstania Scholi gregoriańskiej w Cieszynie: - Planujemy, że od przełomu maja-czerwca, początkowo co miesiąc, docelowo co tydzień, w Parafii Św. Jerzego w Cieszynie msza trydencka byłaby celebrowana - dodaje.
Liturgię nadzwyczajną uświetnia zwykle chorał gregoriański, czyli jednogłosowy śpiew. Dlatego inicjatorzy poszukują chętnych do stworzenia Scholi gregoriańskiej: - Czekamy na osoby dojrzałe, kobiety i mężczyzn, na osoby posiadające świadomość muzyczną, gotowość poświęcenia swojego czasu i talentu Chrystusowi Eucharystycznemu - mówi portalowi ox.pl Remigiusz Cyganek.
Jeśli masz ochotę dołączyć do Gregoriańskiej Scholi Liturgicznej w Cieszynie, przyjdź na spotkanie 26 lutego br. o godz. 18.00 do salki parafialnej przy Kościele św. Jerzego w Cieszynie.
NG
Źródło: http://m.ox.pl/wiadomosci/czytaj/id/25784/trydencka-msza-w-cieszynie