czwartek, 9 stycznia 2014

Msza Święta Trydencka. Prawda i Mity - nowe wydanie książki


Mity i Prawda
"Stara liturgia nie odpowiada duchowi czasu", "ksiądz stoi tyłem do ludzi i mamrocze po łacinie", "to przerost rytuału, który uniemożliwia spotkanie z żywym Jezusem", "na Zachodzie stara Msza może i ma rację bytu, ale nie u nas, gdzie nie nastapiła dewastacja liturgii" - to najczęsciej spotykane mity nt. Mszy św. tzw. trydenckiej.

Przekazujemy do Państwa rąk kolejne wydanie książki x. Grzegorza Śniadocha, w której Autor dokonuje analizy tych poglądów, wskazując ich niezasadność, stojące za nimi uproszczenia i uprzedzenia Wydanie jest uzupełnione o mity, które pojawiły się w międzyczasie, na kanwie nowego pontyfikatu, a także o te, które nie były obalane w poprzednim wydaniu. 

Dodatkowo znajdziemy w publikacji ważne dokumenty Kościoła nt. dawnej liturgii, począwszy od "Krótkiej krytycznej analizy Novus Ordo Missae", poprzez świadectwo Alfonsa kard. Sticklera nt. aktualności tejże analizy i dokumenty, które Stolica Apostolska wydała za pontyfikaty Benedykta XVI.

Ksiązka zawiera też istotny wykład pozytywny nt. "starej" Mszy, podkreślając m. in., że to ona jest Msza na "te" czasy, ponieważ najdoskonalej wyraża prawdy wiary katolickiej.

To zdecydowane "must have" każdego początkującego tradycjonalisty. Ale również doskonałe narzędzie dla tych, którym tradycja katolicka i Msza święta trydencka nie są obce. Jednocześnie książka, napisana prostym i zrozumiałym językiem, idealnie nadaje się na prezent dla naszych Kapłanów, którzy Mszy trydenckiej jeszcze nie znają.

Autor tej książki, kapłan tradycyjnego zgromadzenia (Instytut Dobrego Pasterza), które w statutach ma jako ryt własny i jedyny wskazany właśnie starszy ryt Kościoła, nie przemawia z pozycji teologa czy liturgisty, ale raczej świadka. Tego, który nie raz spotykał się z niezrozumieniem, czasem szyderstwem, czasem złością lub złośliwością, tylko z tego powodu, że umiłował świętość i piękno odwiecznej liturgii Kościoła. Kolejno – mit po micie – wyjaśnia, w czym tkwi błąd twierdzenia, że stara Msza jest archaiczną pomyłką dziejów Kościoła.

Autor w sposób rzeczowy i przekonujący rozprawia się z przekłamaniami i mitami na temat starszej liturgii, zwłaszcza tymi, które mocno weszły w krwiobieg społeczny; tak mocno, że nasuwa się podejrzenie, że jest to produkt zorganizowanej propagandy. Książka stanowi nieocenioną pomoc w ukazywaniu wartości „starej” Mszy w dzisiejszych czasach, a także ściąganiu z tej Mszy licznych, narosłych nieporozumień. Jako wydawca książki, jesteśmy zdecydowanie przekonani, że jest ona bardzo potrzebna ciągle rozwijającemu się ruchowi tradycjonalistycznemu w Polsce.

Promocja do końca stycznia

Książkę można zamawiać tutaj