niedziela, 5 stycznia 2014

Chorał sarmacki - Missa Rorate i Completorium


Ukazała się właśnie unikalna płyta z polską muzyką sakralną XVII wieku. Unikalna, bo poświęcona chorałowi polskiemu, zawartemu w tzw. księgach piotrkowskich: księgach liturgicznych uwzględniających reformy trydenckie, wydanych w Krakowie w I połowie XVII wieku. Chorał ten zawiera interesujące odmienności w porównaniu z ogólnie obowiązującym chorałem rzymskim. Oprócz tego na płycie zawarte są Missa Rorate i Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (zestawiona jest dzięki temu cała msza roratnia oraz kompleta).


Wykonawcy: Bornus Consort, Kwartet Wokalny Tempus, zespół instrumentów dawnych Concerto Antemurale, Chór Sarmacki im. G.G.Gorczyckiego, kierownictwo muzyczne - Robert Pożarski.
Płytę można kupić m.in. na Allegro. Wystarczy wpisać: chorał sarmacki. W aukcjach podany jest spis wszystkich utworów i istnieje też możliwość posłuchania ich fragmentów.
W styczniowym numerze "Christianitas" (nr 53-54) ukaże się wywiad z Robertem Pożarskim, pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym projektu. Robert Pożarski opowiada w nim o księgach piotrkowskich, ówczesnej polskiej praktyce w zakresie muzyki liturgicznej oraz o samym projekcie. Fragment wywiadu jest już dostępny na stronie internetowej "Frondy".
Projekt trwa, realizowane są dalsze badania i nagrania. Aby ukończyć prace, konieczne jest wsparcie społeczne: finansowe i modlitewne. Każda kupiona płyta zwiększa szansę na nagranie i wydanie całego zaplanowanego repertuaru.