środa, 11 grudnia 2013

Archidiecezja Miami : Msza w starym rycie przyciąga młode pokolenie

Joshua Hernandez jest byłym protestantem, który przypisuje swoją konwersję na katolicyzm Mszy łacińskiej. Wychowany w duchu antykatolickim, Hernandez zaczął poszukiwanie chrześcijańskiej wspólnoty wyznaniowej z pewną tradycją historyczną i formalną praktyką liturgiczną. Chociaż katolicyzm wydawał mu się zbyt rytualistyczny, pierwszym miejscem do którego się udał była Msza św. Po to, aby mieć ją "z głowy".
"Wszystko zagrało" stwierdził, kiedy zobaczył Mszę łacińską "w pełni swej wspaniałości". Teraz regularnie uczęszcza na Msze św. w formie nadzwyczajnej odprawiane każdej niedzieli o godz. 9 u św. Franciszka i Klary w Edgewater.

Również jego dziewczyna, Vida Tavakoli zrozumiała, że odnalazła swą przystań w Kościele katolickim, kiedy po raz pierwszy uczestniczyła we Mszy łacińskiej w Anglii. Była wcześniej ateistką. Jej awersja do religii zmieniła się pod koniec lat studenckich, kiedy została protestantką. Po ukończeniu studiów, podczas swych podroży uczestniczyła w Mszy śpiewanej w parafii swego ulubionego pisarza J.R.R. Tolkiena, pobożnego katolika, autora trylogii "Władca pierścieni". Podjęła wówczas mocne postanowienie zostania katoliczką.

Chociaż homilia, pierwsze czytanie i tłumaczenie ewangelii są w języku lokalnym to modlitwy w czasie Mszy św. w formie nadzwyczajnej są śpiewane po łacinie używając tradycyjnej formy chorału gregoriańskiego. Tavakoli powiedziała, że słysząc łacińskie hymny dobiegające z chóru poczuła jakby "słyszała chóry anielskie z nieba". Została jakby zahipnotyzowana.  "To naprawdę coś nadzwyczajnego" powiedziała. "Ta forma Mszy ma w sobie piękno i sakralność". Wiele osób przychodzących co niedziela do św. Franciszka i Klary to właśnie młodzi ludzie jak Hernandez i Tavakoli, jak również i młodsi katolicy, którzy dorastali nie chodząc na Msze łacińskie. Ich obecność tam jest częścią ogólnokrajowego trendu. Liczba Mszy Św. w formie nadzwyczajnej wzrosła od ok. 60 w 1991, do ponad 400 w 2010.  

Tradycjonalistom w Miami, uczestniczącym we Mszy łacińskiej już od 600 kolejnych niedziel, czyli od 17 lat, posługuje ks.Joseph Fishwick. Ksiądz Fishwick, który dorastał w południowej Florydzie i studiował na Uniwersytecie Miami, pamięta, że jako dziecko chodził na Mszę św. łacińską, która wtedy była normą liturgiczną.  Po Soborze Watykańskim Drugim, Msza została przetłumaczona na języki lokalne i seminarzyści już nie musieli uczyć się jej starszej formy.  Ks. Fishwick zaczął się uczyć odprawiania w tym rycie czytając książki i oglądając taśmy video na długo przed powstaniem YouTube i Internetu. Odprawia Mszę łacińską już od 28 lat.

Dziś kapłani, których interesuje odprawianie Mszy łacińskiej często uczą się formy nadzwyczajnej na własną rękę. Chociaż większość seminariów skupia się na uczeniu Novus Ordo, wiele z nich zaczyna wprowadzać naukę formy nadzwyczajnej dla zainteresowanych.

W zeszłym roku abp Thomas Wenski zaprosił Bractwo Kapłańskie Św. Piotra (FSSP), którego charyzmat skupia się na przechowaniu i przekazywaniu dziedzictwa liturgii tradycyjnej, do nauczania kapłanów swojej archidiecezji Mszy św. bł. Jana XXIII. Po 38 latach kapłaństwa, w sierpniu, ks.Fishwick przechodzi na emeryturę  i zostanie zastąpiony jako kapelan tradycjonalistów przez prał. Oscara F. Castaneda, kierownika duchowego Seminarium św. Jana Vianney'a w Miami . Pomagać mu będzie ks. Rafael Capo, dyrektor Southeast Pastoral Institute (SEPI) w Miami. 

Schola u św. Franciszka i Klary jest kierowana przez Jennifer Donelson, młodą asystentkę w Nova Southeastern University, gdzie dyryguje Nova Bossa Chorale i uczy różnych przedmiotów z zakresu muzyki. Donelson, prowadząca tę scholę od 2008 r., mówi o wręcz heroicznym poświęceniu ludzi w to zaangażowanych, ponieważ dojeżdżają z różnych miejsc powiatów Miami-Dade i Broward. Schola bardzo rozkwitła od czasu kiedy Donelson ze swymi kolegami rozpoczęła trwające już od 6 lat coroczne konferencje Musica Sacra o chorale gregoriańskim. "Schola ma przywilej wychwalania Boga i uświęcania wiernych poprzez nasze oddanie dla śpiewu na Mszy św. w formie muzyki naprawdę sakralnej pochodzącej z serca Kościoła. Śpiew gregoriański rozwijał się razem z rytem rzymskim i jest integralną częścią struktury i mistagogii Mszy św." - powiedziała Donelson.

Paulina Pecic, studentka Uniwersytetu Miami z parafii św. Augustyna w Coral Gables, niedawno po raz pierwszy uczestniczyła we Mszy łacińskiej podczas pobytu w Uniwersytecie Ave Maria na południowo-zachodnim wybrzeżu Florydy. "To było piękne"- powiedziała, mając nadzieję na kolejną "możliwość zanurzenia się w pięknie jakie daje ten śpiew". Kolega z tego samego uniwersytetu, absolwent Liceum Arcyb. Colemana Carroll'a, Ryan Stacey, który uczestniczył we Mszy łacińskiej po raz pierwszy tego lata, zauważa, że było to niezwykłe doświadczenie, szczególnie jeśli się zważy, że w szkole średniej nie miał kontaktu z taką Mszą. Większość uczniów szkół średnich, podobnie jak Stacey, nie uczy się o formie nadzwyczajnej na lekcjach religii. Z tego powodu, młodzi członkowie nadchodzącego Juventutem w Miami pragną propagować swój entuzjazm i umiłowanie dla formy nadzwyczajnej Mszy św., aby inni mogli ją też poznać i docenić. Pecic powiedziała, że docenia "aspekt rewerencji jaki często bywa rozwodniony, lub nawet, w najgorszym przypadku, całkowicie pominięty w czasie formy zwyczajnej". "Szczególnie podobała mi się Komunia (w czasie Mszy św. łacińskiej), kiedy zamiast podchodzenia do kapłana to kapłan podchodzi do ciebie przy klęczniku" powiedziała" To było dla mnie unaocznienie, ze Chrystus w Eucharystii jest darem danym z miłości a nie prawem jakiego możemy oczekiwać". Jeśli chodzi o to, którą formę Mszy św. preferuje, stwierdziła: "Tego nie da się porównać.  Myślę, że obie formy są piękne na swój sposób. Forma zwyczajna czyni Mszę św. dostępną dla każdego członka Ciała Chrystusa poprzez zrozumiały,  i nadal głęboki język, podczas gdy bardziej mistyczna forma nadzwyczajna skłania do zachwytu pociągając nas do kontemplacji tajemnic Słowa Wcielonego".

Tłumaczenie: Krzysztof Waz
Zdjęcie: latinmassmiami.org
Źródło: http://www.miamiarch.org/ip.asp?op=Article_13723162813374