wtorek, 20 czerwca 2017

ABC Summorum Pontificum: Kiedy odprawia się Mszę w formie nadzwyczajnej?


  • Gdy grupa wiernych o to prosi

W myśl art. 5 § 1 Motu Proprio Summorum Pontificum coetus fidelium można uznać za stabiliter exsistens, kiedy składa się z paru osób należących do danej parafii, które również po ogłoszeniu Motu Proprio łączy umiłowanie liturgii wedle Usus Antiquior, i które wyrażają prośbę, aby była ona sprawowana w kościele parafialnym bądź w kaplicy; coetus może składać się również z osób pochodzących z różnych parafii lub Diecezji, które w tym celu gromadzą się w wyznaczonym kościele parafialnym bądź w kaplicy. (art. 15 Universae Ecclesiae)
Zadaniem Biskupa diecezjalnego jest zastosowanie  wszelkich koniecznych środków, aby zagwarantować poszanowanie forma extraordinaria Rytu Rzymskiego, zgodnie ze wskazaniami Motu Proprio Summorum Pontificum. (art. 14 Universae Ecclesiae)

  • Gdy kapłan chce odprawiać Mszę prywatną

W Mszach odprawianych bez udziału ludu, każdy ksiądz katolicki obrządku łacińskiego, diecezjalny czy zakonny, może używać Mszału Rzymskiego ogłoszonego przez bł. Jana XXIII w 1962 (…) (art. 2 Summorum Pontificum)
W Mszach odprawianych zgodnie z przepisami art. 2. mogą uczestniczyć z własnej woli – zachowując wszystkie normy prawne – wierni, którzy wyrażą taką chęć. (art. 4 Summorum Pontificum) 

  • Przy specjalnych okazjach

Dla wiernych i księży, którzy o to proszą, proboszcz powinien zezwolić na odprawianie dodatkowych ceremonii w nadzwyczajnej formie przy specjalnych okazjach takich jak śluby, pogrzeby czy w jednorazowych sytuacjach np. pielgrzymkach. (art. 5 pkt. 3  Summorum Pontificum)
Proboszcz, po dokładnym rozważeniu wszystkich okoliczności, może wyrazić zgodę na użycie starego rytuału przy sprawowaniu sakramentów: Chrztu, Małżeństwa, Pokuty, Namaszczenia Chorych, jeśli dobro dusz tego wymaga. (art. 9 pkt. 1 Summorum Pontificum)

  • W sporadycznych przypadkach

W sporadycznym przypadku, gdy kapłan z kilkoma osobami zgłosi się w kościele parafialnym bądź w kaplicy z zamiarem celebrowania w forma extraordinaria, zgodnie z artykułami 2 i 4 Motu Proprio Summorum Pontificum, proboszcz lub rektor kościoła bądź kapłan odpowiedzialny za kościół winni zgodzić się na sprawowanie liturgii (…) (art. 16 Universae Ecclesiae)

  • Podczas pielgrzymek do sanktuariów

Również w sanktuariach i miejscach będących celem pielgrzymek należy dawać możliwość celebrowania w forma extraordinaria grupom pielgrzymów, którzy o to proszą (por. Motu Proprio Summorum Pontificum, art. 5, § 3), jeżeli jest kapłan spełniający odpowiednie wymogi. (art. 18 Universae Ecclesiae)

  • Gdy gospodarz kościoła chce włączyć Mszę tradycyjną do grafiku Mszy

Czy wolno proboszczowi, albo innemu kapłanowi ze swojej własnej inicjatywy celebrować publicznie w formie nadzwyczajnej – obok zwyczajnego regularnego stosowania nowej formy, po to „aby wszyscy wierni – młodzi i starsi – mieli możliwość zaznajomienia się ze starszym rytem i mogli czerpać z jego odczuwalnego piękna i transcendencji”?
Odpowiedź Papieskiej Komisji Ecclesia Dei: Sprawę należy pozostawić roztropnemu osądowi proboszcza (…) (Pytanie skierowane w 2010 roku do Papieskiej Komisji Eccelsia Dei przez ks. Krzysztofa Tyburowskiego z Diecezji Rzeszowskiej)

Zachęcamy także do używania naszej broszury Msza Trydencka Podstawowe Regulacje Prawne

Fot. Krzysztof Ziętarski